SCIO Őssejt kutatás és alkalmazás
A sejtek a test alapját felépítő részek. Ezek az apró szerkezetek alkotják a bőrt, az izmokat, a csontokat és az összes belső szervet. A sejtek szerkezeti és funkcionális szerepet is játszanak a testben, elvégezve azokat a szinte végtelen feladatokat , amelyek életben tartják a szöveteket és a szervezetet.
Több száz, talán több ezer különböző feladatra specializált sejttípus található egy felnőtt testben.Ezek mind sajátos funkciókat töltenek be azokban a szövetekben vagy szervekben, amelyeket alkotnak. Pl: ilyen specializált sejtek dobognak ritmusosan a szívizomban az elektromos áramvezetés által, míg a hasnyálmirigy sejtjei többekközött inzulint gyártanak, hogy a test az ételt energiává alakíthassa.Ezek az érett sejtek már differenciálódtak vagy valamilyen speciális elvégzendő feladatnak szentelték magukat.
A hagyományos bölcsesség úgy tartja, hogy a normál körülmények között, ha egy sejt elkezdett specializálódni, már nem alakulhat át más sejttípusokká.
Az elkülönülés és a célzott manipuláció által találnak a kutatók megoldásokat arra, hogy azonosítsák a fiatal, újjáalakuló, regeneráló sejteket, amelyekkel helyettesíthetik a sérült vagy elhalt egyedeket a beteg szervben.Ez a terápia hasonlít a szervátültetéshez csakhogy ez sejtekkel és nem szervekkel történik .A sejteket , amelyek messze a legígéretesebbnek bizonyulnak a beteg szervek új sejtekkel való ellátásában, ŐSSEJTEKNEK NEVEZZÜK.
Mik az őssejtek ?
Az őssejtek figyelemre méltó potenciája, hogy bármilyen sejttípussá differenciálódhatnak a testben. A test javítórendszereként működve elméletileg határtalanul sokszorozódhatnak és helyettesíthetnek más sejteket, míg a személy vagy állat életben van. Mikor egy őssejt szétválik, minden egyes sejt rendelkezik a lehetőséggel, potenciával, hogy őssejt maradjon vagy valamilyen más specializáltabb sjtté, izomsetté, vörösvértestté, vagy akjár agysejtté váljon. Az őssejtek specializálatlan sejtek, két fotos jellegzetességgel amely megkülönbözteti őket a többi sejttől.
Az őssejteket kiterjedésük szerint osztályozhatjuk:
- totipotens őssejtek: bármilyen sejttípussá differenciálódhatnak, valamint jelen lehetnek a méhlepénybenis, amely táplálja az embriót. A megtermékenyített pete is totipotens őssejtek egy fajtája. Ennek néhány sejtosztódása során szintén totipotens sejtekkeletkeznek, melyek jól műköhő szervezetet hozhatnak létre.Normális fejlődés során a totipotens sejtek még specializáltabbá válnak, ezeket pluripotens sejteknek hívjuk, amely azt jelenti, hogy ők bármilyen sejttípust létre tudnak hozni.
- pluripotens őssejtek: tehát az embrió tipotens sejtjeinek laszármazottjai, melyek a megtermékenyítés után kb. négy nappal fejlődnek ki. Ezek bármilyen sejttípussá át tudnak alakulni, kivéve a totipotens őssejteket és méhlepény sejtjeit.
- multipotens őssejtek: a plupipotens sejtek leszármazottjai, valamint rlőzményei a különböző szöveteket alkotó specializálódott sejteknek.
Elérhetőségeim:: 060
Elérhetőségeim: Mobil:30/286-9387 Email:sciostudio@gmail.com 032869387